PORADNIK JAK PODRÓŻOWAĆ SAMOLOTEM Z MALUSZKIEM

Decyzja zapadła! Lecimy na pierwsze wczasy z niemowlakiem! Jakie odczucia? O matko- jak my sobie poradzimy? Wszyscy dookoła odradzają…Babcia mówi, że bobas za mały na lot, sąsiadka, że nieodpowiedni kraj dla dziecka, a przyjaciółka, że chyba na głowę upadliście… Jaka jest moja rada? Nie słuchać nikogo, tylko siebie. To rodzice najlepiej wiedzą, kiedy oni i ich dziecko jest gotowe na pierwszy lot samolotem. Niektórzy latają z kilkutygodniowymi noworodkami, inni odważą się na ten krok dopiero w wieku kilku lat. I dla każdego takiego rodzica, niezależnie od tego w jakim wieku jest dziecko- należy się olbrzymi szacunek! Za to, że chce pokazywać swojemu maluchowi świat!

Przed wejściem na pokład

Przed pierwszym lotem z maluszkiem warto zaopatrzyć się w kilka dobrych rad. Najtrudniej jest zacząć, potem idzie już z górki, jak po maśle. Ani się nie obejrzycie, a będziecie pakować walizki na kolejne wakacje. Mam nadzieję, że nasze doświadczenia będą dla Was pomocne.

JAK SIĘ SPAKOWAĆ?

Bagaż to chyba najtrudniejsza część wyjazdu z małym dzieckiem. Mi też na początku wydawało się, że muszę zabrać pół domu, bo inaczej nie przetrwamy. Wystarczy jednak na spokojnie zastanowić się i podejść do sprawy racjonalnie. Zawsze można dokupić brakującą rzecz, ale wiadomo co swoje- to swoje. A dobrze zaopatrzone dziecko, to szczęśliwy rodzic. Lista najważniejszych rzeczy:

  • Pieluszki jednorazowe + pieluszki do kąpieli w morzu, basenie
  • Pieluszki tetrowe i flanelowe
  • Chusteczki mokre i suche
  • Woreczki na zużyte pieluszki
  • Podkład do przewijania
  • Maść do pupy
  • Kosmetyki do pielęgnacji
  • Kocyk gruby i cienki, ręczni z kapturkiem
  • Ciuszki- w zależności od rejonu na ciepłe i chłodne dni
  • Pozytywka, grzechotki, zabawki, książeczki- co lubi dziecko najbardziej
  • Wanienka (przy młodszym) od roczku tylko zwijana mata antypoślizgowa do kąpieli
  • Wózek i nosidło
  • Monitor oddechu lub niania elektroniczna
Poznajemy innych pasażerów.

APTECZKA MAŁEGO PODRÓŻNIKA

Tak wiem doskonale, że miejsca w które latamy nie są zazwyczaj odcięte od cywilizacji i wszystko można kupić na miejscu. W sytuacji jednak, gdy planujemy długi lot trwający 10 godzin i więcej musimy mieć pod ręką dobrze wyposażoną apteczkę dla malucha. Wychodzę też z założenia, że spokojni rodzice, to spokojne dziecko, a turystyczna apteczka poprawia zdecydowanie poczucie mojego bezpieczeństwa. Dolegliwości zazwyczaj pojawiają się u dzieci (u dorosłych też) z Nienacka, w najmniej oczekiwanym momencie. Gdy będziemy zaopatrzeni w zestaw podstawowych leków, nic nas nie zaskoczy. Co polecam ja i nasza Pani Pediatra spakować do podróżniczej apteczki malucha?

  • Lek przeciwgorączkowy, przeciwbólowy (za radą naszej lekarki- również w formie czopków, na wypadek niechcianych wymiotów)
  • Maść na ząbkowanie
  • Sól fizjologiczna do noska + aspiratorek
  • Lek na biegunkę
  • Elektrolity, które uzupełnią płyny w razie osłabienia (biegunka, wymioty)
  • Wapno
  • Termometr bezdotykowy
  • Probiotyk
  • Żelowy kompres
  • Plasterki
  • Żel na stłuczenia
  • Sprej na zadrapania, małe ranki
  • Witamina D
  • Krem z filtrem 50/ krem na zimno

CO TO ZNACZY „INFANT” i jakie ma PRZYWILEJE?

Infant to określenie dziecka w wieku od 8 dni do 23 miesięcy włącznie, które nie posiada prawa do własnego miejsca w samolocie (podróżuje na kolanach rodziców przypięte specjalnymi pasami bezpieczeństwa). Infant musi podróżować zawsze w towarzystwie osoby dorosłej. Zazwyczaj posiada olbrzymią zniżkę na bilet. Podróżując z dzieckiem do 2 roku życia przysługują nam jako rodzicom różne przywileje. W zależności od linii lotniczych różnią się one między sobą. Prawie zawsze jest to pierwszeństwo wejścia na pokład czy możliwość wzięcia wózka spacerowego. Zobaczcie jak wygląda to w najpopularniejszych liniach.

Gotowi do lotu!

1. LINIE LOTNICZE LOT

Zniżka dla niemowląt wynosi 90% od wartości taryfy normalnej i dotyczy dzieci poniżej 2 roku życia, które nie zajmują osobnego miejsca na pokładzie samolotu.

Dzieciom poniżej 2 roku życia (infant) przysługuje bezpłatny limit bagażowy w ilości 1 sztuki do 23 kg (do 158 cm łącznie) niezależnie od klasy podróży i portu docelowego (z wyjątkiem biletów w lot Economy Saver na trasach krótkodystansowych). Rodzice podróżujący z dziećmi mogą zabrać dla nich posiłek na pokład. W ramach bezpłatnego bagażu pasażer może zabrać ze sobą składany wózek dla dziecka poniżej 2 roku życia. Pracownik lotniska odbierze od Państwa wózek przed wejściem do samolotu. Zostanie on Państwu przekazany po rejsie, natychmiast po opuszczeniu pokładu, tak abyście mogli z niego swobodnie korzystać na lotnisku.

Kołyski są zaprojektowane dla dzieci poniżej 6 miesiąca życia ważących maksymalnie 10 kg. Kołyskę można zarezerwować za pośrednictwem Call Center do 72 godzin przed wylotem.

Family Check-in –specjalne stanowisko odprawy.

2. LINIE LOTNICZE – RYANAIR

Możesz bezpłatnie zabrać 2 przedmioty dla dziecka na każde dziecko – jeden wózek spacerowy oraz jeden z następujących przedmiotów: fotelik samochodowy, siedzisko podwyższające lub łóżeczko turystyczne. Po przybyciu na lotnisko można bezpłatnie nadać 2 przedmioty dla niemowląt w punkcie odprawy bagażowej, który jest zamykany na 40 minut przed planowanym wylotem. Inne wyposażenie dla dziecka oprócz tych 2 bezpłatnych artykułów można odprawić po pokryciu opłaty za wyposażenie dla niemowląt/dzieci (maksymalna waga 20 kg).

3. LINIE LOTNICZE- WIZZ AIR

  • Dodatkowy przedmiot osobisty na pokładzie (40 x 30 x 20 cm)
  • Bezpłatne pierwszeństwo wejścia na pokład dla 2 dorosłych (i nieograniczonej liczby dzieci) na każde podróżujące niemowlę*
  • Składana spacerówka lub małe składane łóżeczko podróżne przewożone bezpłatnie (zostaną umieszczone w luku bagażowym)
  • Wybór miejsca, aby cała rodzina siedziała obok siebie (za dodatkową opłatą)
  • WIZZ Café – możliwość zakupu przekąsek i napojów na pokładzie
  • Oferta WIZZ Boutique, obejmująca zabawki i małe podarunki

PRZEWIJAK NA LOTNISKU KONTRA PRZEWIJAK W SAMOLOCIE

Jeśli macie taką możliwość, to przewińcie dziecko przed samym wejściem na pokład. Przewijaki na lotnisku są milion razy bardziej komfortowe niż te w samolocie. Czasami (np. w krakowskich Balicach) jest specjalny pokój dla rodziców z dzieckiem, gdzie nawet można podgrzać jedzenie w specjalnie przygotowanej mikrofalówce.

Pokój rodzica z dzieckiem na krakowskich Balicach.

CO ZABRAĆ DLA DZIECKA DO SAMOLOTU?

  1. NOSIDŁO lub CHUSTA- to mój zdecydowany must have; bez tego nie wyobrażam sobie żadnego lotu. Po oddaniu wózka obsłudze samolotu, dziecko wkładamy w nosidło i mamy cudownie wolne ręce. Tym sposobem bez problemu jesteśmy wstanie wejść na pokład z pozostałymi bagażami, umieścić je w luku zainstalować się na odpowiednich miejscówkach, a dziecko zadowolone, bo blisko mamusi
  2. JEDZENIE- warto zabrać pełnowartościowy posiłek na dłuższy lot, a nie liczyć na ten podawany na pokładzie. Polecam też sporo przekąsek, w zależności od długości lotu. U nas najbardziej sprawdzają się: pokrojone lub w całości owoce, pomidorki koktajlowe, ogórek zielony w słupki lub plasterki, wafle i chrupki ryżowe, suszone jabłuszka i morele, ugotowany makaron

TRIK MamyTerapeuty- polecam podać dziecku do jedzenia jakbłuszko w całości. Poćwiczy m.in. zmysł dotyku, obie rączki równocześnie, linię środka itp. A najważniejsze zajmuje malucha na ok 20 min !

3. NAPOJE- jeśli karmicie piersią, to problem z głowy; jeśli nie to warto mieć w butelce przygotowaną i odmierzoną wcześniej porcję mleka i w odpowiednim momencie poprosić stewardessę o wrzątek; nie zapominajmy o bidonie z wodą, którą warto podać maluszkowi podczas startu i lądowaniu samolotu- pomoże to wyrównać różnice ciśnień, która może być nieprzyjemna i powodować ból uszek. Zdarza nam się też w czasie startu podawać owocową tubkę, trzeba jednak wyczuć odpowiedni moment, gdy samolot się unosi, by maluch w tym czasie zasysał płyn.

4. TOALETA- wszystkie akcesoria potrzebne do przewijania plus kilka dodatkowych pieluszek, na wypadek niespodziewanej „kupki” lub opóźnienia lotu; koniecznie ubranka na zmianę oraz czapeczkę i coś z długim rękawem- klimatyzacja potrafi zaszaleć.

5. KOCYK/OTULACZ- również z powodu klimatyzacji, ale też jako miejsce do zabawy

Kocyk przydaje się podczas drzemki.

6. ZABAWKI/KSIĄŻECZKI- najlepiej te, które dziecko lubi najbardziej; dobrym pomysłem jest także zabranie kilku NOWYCH rzeczy- coś nieznanego zajmie malucha na dłużej

Jedna z naszych ulubionych książeczek.
Samolotowy katalog też daje radę.

A Wy macie jakieś rady i sprawdzone patenty na podróż samolotem z maluszkiem?

ŻYCZĘ UDANEGO LOTU!